Vjen lajmi tronditës nga Rusia, gati lufta me SHBA


Kane arritur ne kulm tensionet dhe perplasjet mes Rusise dhe SHBA-se. Pas perplasjes se djeshme ne OKB, ku SHBA e akuzoi Rusine se i ka duart me gjak femijesh ne Siri dhe pak pas paralajmerimeve oer sanksione shtese ndaj Rusise, vjen reagimi i forte i Vladimir Putinit.

Pasi Trump njoftoi se do te kete nje sërë sanksionesh të ashpra, Kremlini i pergjigjet Uashingtonit, duke e paralajmeruar se po vepron në kundërshtim me “çdo gjë dhe gjithçka”, rapotojne mediat e huaja.

Rusia lëshoi ​​deklaratën e forte pasi SHBA njoftoi se od te kete masa shtese kundër Vladimir Putinit, ne nje kohe qe Rusia ballafaqohet me polemika në Evropë dhe Lindjen e Mesme.

Moska zyrtare deklaroi: “Kjo është e egër nga pikëpamja e ligjshmërisë dhe shkel çdo gjë dhe gjithçka”.

Kremlini tha se ata ishin duke konsideruar “një larmi opsionesh”, si “kërcënim” ndaj Donald Trump dhe administratës së tij në Shtëpinë e Bardhë.