Shpërthen historiania e njohur:Boll me! Grekët të marrin masa, tani e mbrapa do përballen me shqiptarët


Historiania e njohur, Elena Kocaqi, ka komentuar me tone të ashpra ngjarjen më të fundit, që ka trazuar së tepërmi marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë, vra.sjen e terr.oristit Konstantinos Kacifas nga forcat RENEA dje në Gjirokastër.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, historiania shkruan se forcat RENEA bënë detyrën, pasi në çdo vend të botës të qëIlosh me ar.më policinë dhe të mos pranosh të dorëzohesh, ekzekuIohesh. Sipas saj, nëse Greqia do shpjegime për ngjarjen e rëndë, ajo të shpegojë e para se pse një ushtar grek ka qëIluar policinë shqiptare.

“Forcat Renea bene detyren, pasi ne cdo vend te botes te qellosh me arme policine dhe te mos pranosh te dorezohesh, ekzekuIohesh. Greqise i duhet thene me force e verteta se, helenizmi fallco eshte nje nga shkaqet e gjekut e dhunes ne Ballkan. Nese Greqia do shpjegime ajo te shpjegoj e para se, pse nje ushtar Grek ka qeIluar policine Shqiptare? Shteti Grek te distancohet publikisht nga nje akt i tille terr.ori dhe te kerkoj falje.

Qe sot e tutje shteti Grek, duhet te perballet me reciprocitet se ka dy shekuj qe ka shkelur dhunshem te drejtat e heleneve te vertet qe jane Arvanitet,apo Shqiptaret ne emer te nje helenizmi modern krejte fallco. Shteti Grek te marr masa ndaj Agimin te Arte, si organizate eksIremiste qe duhet ndaluar me ligj”, shkruan Kocaqi.