Reagon historiania: Ja kush ia mori jetën ekstremlstit grek, e vërteta do kishte shpëtuar jetën e tij dhe miliona shqiptarëve


Historiania e njohur, Elena Kocaqi, ka bërë një deklaratë të fortë lidhur me ngjarjen e bujshme të vra..sjes së ekstremlstit grek nga forcat RENEA, në Bularat të Gjirokastrës.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, historiania Kocaqi ka vlerësuar deklaratën e ish-ministrit të Jashtëm grek, i cili tha dje se kushdo që qëIIon me ar.më, vr.i.tet.

Më tej, ajo shkruan se shkaku kryesor i humbles së jetës së ekstremlstit Kaçifa është helenizmi fallco me mashtrime. Sipas saj, e vërteta do ta kishte shpëtuar jetën e tij dhe të miliona shqiptarëve.

“Arvaniti i madh Pangalo ish ministri jashtem i Greqise thote, Kushdo qe eshte me ar..me qeIIohet nga policia ashtu si ne ShBA dhe Skandinavi. Qendrim korrekt nga ana juridike dhe politike, pasi ai jo vetem kishte ar..me por qeIIoi policine dhe kjo juridikisht eshte e papranueshme.

Helenizmi fallco me mashtrimet e tij eshte fajtori kryesore i humbjes se jetes se tij. E verteta do ta kishte shpetuar jeten e tij dhe te miliona Shqiptareve, vik..tima te helenizmit fallco”, shkruan historiania.