Nëna braktiset nga 9 fëmijët: S’më ndihmojnë, s’i lashë pasuri


Historia e një 78-vjeçareje nga Elbasani është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” të moderatores Evis Ahmeti. E moshuara Hafize Muça, nënë e 9 fëmijëve, disa prej të cilëve jetojnë jashtë vendit, ka rrëfyer jetën e saj të vështirë në fshat në një banesë që nuk plotëson kushtet me minimale te jetesës, ndërsa shprehet se ndihet e braktisur.

78-vjeçarja tregon se si ka rritur me sakrificat 5 vajzat dhe 4 djemtë e saj, ku këta të fundit jetojnë në Greqi se bashku me familjet e tyre. Ndërkohë vajzat, 2 janë të martuara në Lushnjë, 2 në Elbasan dhe njëra në Kretë. Vajzat që janë me afër vijnë me shpesh se të tjerët thotë ajo, por jeton krejt e vetme në një banesë të vjetër. Problemi me i madh është tualeti thotë ajo, është e moshuar dhe nuk ka se si të lahet në atë banjë të shkatërruar.

E moshuara pohon mes trishtimit se fëmijët e kanë lënë në mëshirë të fatit, ndërsa ajo detyrohet që të jetojë me pensionin minimal prej 6000 lekësh të reja që i jep shteti. Po ashtu ajo pohon se para disa muajsh ka qenë e shtruar edhe në spital për shkak të një hemorr.agjie. Prej 4 vitesh që bashkëshorti ka ndërruar jete jeton vetëm.

Hafize tregoi në studion e ‘News24’ se djemtë e saj nuk pranojnë ta ndihmojnë pasi pretendojnë se nuk kanë asnjë detyrim për shkak se ajo nuk ju ka lënë asnjë pasuri si trashëgimi. “Vajzat e mia nuk kanë mundësi. Kujtohen dhe vinë ato që janë në Shqipëri, por s’kanë qenë mirë. Nuk kujdesen për mua as vajzat as djemtë, se nuk i kam lënë pasuri. Po ca pasurie kam unë?! Më ka ardhur turp që të vijë në televizion, nga historia që do të tregoja. Nuk kam ku të lahem. Laj kokën me sapllake dhe me një govatë ashtu keq laj trupin. Pse jetë është kjo?!

I kam bërë dasmë të 9 fëmijëve. Madje dhe gocave i kam bërë pajë. Fëmijët kanë bërë shkollë të mesme, dy gocat kanë bërë të lartën.”, tha e moshuara. Pasi dëgjoi historinë trishtuese të 78-vjeçares, pjesë e emisionit ‘Me zemër të hapur’ është bërë Fatmir Sena, drejtor i agjencisë ‘Stop Kr*mit’ dha një lajm për të moshuarën. Ai tha se agjencia do t’i ofrojë ndihmë nënës së 9 fëmijëve, me ushqime dhe mbështetje.

“Do e marrim përsipër ne që ta ndihmojmë zonjën. Mos e kini merak”, tha ai në një lidhje telefonike.
(ed.me/BalkanWeb)