Mos i puthni bebet, çifti tregon si e humbën të voglin e tyre nga prekjet dhe puthjet e të tjerëve


Ju keni dëgjuar shpesh të thuhet se bebet nuk duhet t’i puthni, dhe këtë gjë duhet t’ua kërkoni të gjithëve për fëmijët tuaj.

Ja çfarë shkruan Diola, në faqen e saj në Facebook, duke sjellë rastin e një çifti të cilët kanë humbur të voglin e tyre…

Mos ma puthni bebin!!

Jam prekur shume sot nga postim i dy prinderve (Presley Trejo dhe Elias Trejo), te cilet vendosen te ndajne historine e tyre, pikerisht pasi humben bebin e tyre nga ‘puthja e vdekles’. Behet fjale per HSV 1 apo Herpes Simplex Virus. Tek te rriturit, nuk perben shume problem, pasi sistemi imun i nje te rrituri, e lufton shume mire. Por jo sistemi imun i nje bebi apo femije te vogel. Ju mund ta keni kete virus dhe mos ta dini. Keshtu qe, larg bebit, sidomos me puthje ( e sidomos puthjet plot peshtyme) e perhapin shume shpejte virusin qe prek trurin e femijes).

Epo te humbasesh femijen, nga nje teke e plakave apo njerezve qe vdesin te kullufisin faqet e bebave, per mua eshte e papranueshme!

As buze, as duar qe kushedi cfare kane prekur, jo afer fytyres se femijes. Eshte femija im, une e kam lindur, une kam duruar dhimbjet e lindjes, une e kam sjelle ne jete, une e ushqej me gji dhe une vendos, qe Mos te ma puthni bebin! Ndac le t’ju ngele hatri, ndac le te prekeni, besomeni, nuk ma ndjen fare! Edukohuni qe femija, foshnja, bebi, Nuk puthen dhe pike!
Shpresoj te ndergjegjesoheni sado pak!