Mendoi se e bija po flinte, por fqinji e alarmon me trokitje në derë: Vajza juaj…


Që fëmijët janë kuriozë nuk është asgjë e re. Fëmijët gjithmonë na habisin dhe na bëjnë të qeshim shumë. Ata bëjnë shumë gjëra që na kënaqin, por ka dhe gjëra që janë të rrezikshme. Një nënë nga Idaho, në Shtetet e Bashkuara, tregon historinë e saj.

Edhe pse nëna mendonte se shtëpia e saj ishte super e sigurt, ajo zbuloi se ai kishte bërë një gabim të madh, një gabim që për fat të keq shumë prindër bëjnë me fëmijë të vegjël: ata e nënvlerësojnë atë.

Ishte një natë normale më 26 maj vitin e kaluar, kur Amber Boone kishte vënë vajzën e saj 3-vjeçare Aubrey në shtrat, shkruan ShkodraNews. Pastaj ajo zbriti në katin e poshtëm për të studiuar. Por ajo u ndërpre kur dëgjoi dikë që trokiste brutalisht në derë.

Ishte fqinja e saj që bërtiti: “Unë mendoj se ka rënë poshtë”. Fqinji e kishte parë rënien e tmerrshme, por ai ishte shumë larg për të shpëtuar fëmijën.

Amber u trondit kur ajo vrapoi në vendngjarje dhe pa vajzën e saj të lënduar dhe me gjakderdhje. Disi vajza kishte dalë nga shtrati, kishte arritur në dritare dhe kishte arritur ta hapë atë.

Shumë prindër janë të mirë në mbrojtjen e fëmijëve të vegjël nga soba, dyert, cepat, prizat elektrike, etj, shkruan ShkodraNews. Por një gabim i përbashkët është se ata harrojnë t’i mbrojnë ata nga dritaret. Dritaret mund të jenë të vështira për t’u hapur për një fëmijë të vogël. Por kjo nuk është e pamundur, edhe nëse ato janë shumë të vegjël.

Amber thirri ambulance dhe rezultoi se vajza kishte marrë dëmtime në kokë, kishte shpretkën e dëmtuar dhe kishte mavijosje në të gjithë trupin e saj.

Për fat të mirë, rënia u zbulua menjëherë, përndryshe fëmija nuk do të kishte mbijetuar. Falë mjekëve efikasë dhe ndihmës së menjëhershme, foshnja u shpëtua, por frakturat në kokë morën gjashtë muaj për t’u shëruar. Gjëja më e rëndësishme ishte se fëmija nuk kishte dëmtime të përhershme në tru.

Sipas Catarina Billard, e cila është një eksperte në sigurinë e fëmijëve, aksidentet e rënies nga dritaret janë më të zakonshme se sa mendoni dhe gjithashtu janë shumë të lehta për tu parandaluar.

Tani Amber dëshiron për të paralajmëruar prindërit e tjerë!