Ky eshte pronari me i mire ne bote,dhuron makina për stafin e tij


Nëse Edmondo de Amicis do të ishte ende gjallë, ai ndoshta do të kishte zgjedhur indianin Sanjiv Dholakia si frymëzim për personazhin e tij në romanin “Zemër”.

I njohur në vendin e tij si Sanjivkaka, pronari-miliarder i Hari Krishna Exporters – një nga operatorët kryesorë në tregtinë globale të tregtisë së diamantit, e cila punon 500 mijë karatë gurësh çdo vit – u largua në vitin 1977 nga fshati i lindjes Dudhala me 12 cent dhe tani kontrollon një perandori që eksporton gurë të çmuar në 50 vende në botës, që nga selia e Sures deri në Mumbait.

Sanjivkaka, megjithatë, nuk e ka harruar origjinën e tij dhe ëndrrën që çdo djalë indian është rritur në fshat: të ketë një makinë.

Dhe këto ditë lajmi – i raportuar nga të gjitha mediat në vend – ka qenë një dhuratë e bërë punonjësve të tij më të mirë: 600 makina (400 Renault këid dhe 200 Suzuki Celerio) të gjithë në mënyrë rigoroze të bardhë dhe të zbukuruara me një grup trengjyrësh (të bardhë, të gjelbër dhe shafran) të flamurit indian dhe një kurorë me lule të verdha.

Kjo nuk është hera e parë që themeluesi i Hari Krishna Group – e cila ka një qarkullim vjetor prej 1.1 miliardë dollarë – jep çmime dhe dhurata për punonjësit e saj, gjithmonë në sytë e festivalit më të rëndësishëm indian, Diwali (Festivali i dritave), i cila këtë vit është në 7 nëntor, duke përfshirë 4.000 nga 5.500 të punësuarit e tij.

Në vitin 2014 ai kishte filluar dhënien e 500 “Fiat Punto”-ve, dhe vitin e ardhshëm, duke zgjeruar përfitimet, dhuroi 200 apartamente dhe 491 makina.

Në vitin 2016, vijoi me 400 apartamente dhe 1,260 makina të tjera dhe kohët e fundit dhuroi tre Mercedes SUV GLS 350D të markës së shtrenjtë për 3 menaxherë për të festuar 25-vjetorin e themelimit të kompanisë.