Karlkaturat, Flamuri i Kosovës dhe Xherdan shqiponja në mediat serbe


Kur përmendet Xherdan Shaqiri në Beograd, për një çast drldhen themelet e Serbisë. Emri i yllit të Republikës së Kosovës, Xherdan Shaqiri, është sikurse një bo..mbë atomlke për Serbinë shovenlste! Kapitullimi i Serbisë ndodhi nga Xherdan Shaqiri pikërisht me 22 qershor të këtij viti në Kaliningradin e Rusisë, në kampionatin Botëror – “Rusia 2018”.

Në minutën e fundit, Shaqiri një top pothuajse nga gjysma e fushës dhe sikur një raketë tomahowk futet në 16 dhe shënoi për fitoren e Zvicrës me rezultat 2:1. Moment që nuk harrohet kurrë kur Shaqiri futi topin mes të këmbëve të portierit Stojkoviq dhe tërë Serbia në trondltje, kapitullim total. Ky kapitullim i tyre erdhi mu nga Shaqiri dhe këtë emër nuk e harrojnë serbët.


Saqë vazhdojnë mediat që njihen me Iuftë speciale të shkruajnë kundër shqiptarëve dhe Shaqirit, madje paraqesin edhe në karlkaturë Xherdan Shaqirin me shqiponjën dykrenare, Flamurin e Kosovës dhe trajnerin Klopp të Liverpoolit.

Një farë portali serb ‘Kurir’ ka paraqitur disa nga karlkaturat, ku serbëve iu dhemb shumë se Shaqa ka përkrahjen e jashtëzakonshme edhe nga tifozët anglez dhe mediat britanike. “Mediat angleze nuk e shmangën rastin e Shaqirit, ndonëse Klopp vendosi ta lë në Angli për problemet e mundshme në vijën poIitike”, shkruan mes të tjera ky portal.