E dini sa është vlera e deklaruar e shtëpisë së Ramës në Surrel? Do mbeteni me goje hapur (dokumenti)


Edi Rama është treguar gjithnjë si një person që nuk ka synim pasurinë. Por në fakt sjellja e tij tregon krejt të kundërtën. Që prej kohës kur drejtonte Bashkinë e Tiranës, ai kontrollonte të gjithë paratë nga një dorë e vogël njerëzish. Të njëjtën skemë po përdor dhe tani në qeveri. Janë vetëm 4-5 emra biznesmenësh që fitojnë tenderat, dhe natyrisht, në fund gjithçka ndahet mes tyre.

Partia Demokratike ka su lmuar këtë të hënë kryeministrin Edi Rama në lidhje me pasurinë e deklaruar. Zëdhënësja Ina Zhupa ka deklaruar në një dalje publike nga selia blu se kreu i ekzekutivit nuk ka ndërmend që të plotësojë kërkesat e studentëve që protestojnë, pasi nga kjo çështje nuk ka para për të përfituar.

“Edi Rama nuk ka ndërmend të plotësojë kërkesat e studentëve, për një arsye të thjeshtë: aty nuk ka aq shumë lekë për të vje dhur. Lekët e studentëve kryeministri i ka vje dhur prej kohësh përmes Ligjit të Arsimit të Lartë dhe sot vetëm taIIet me studentët. Për Edi Ramën ka rëndësi vetëm ruajtja e standardit të jetës mes luksit: Luks në shtëpinë e tij në Surrel, luks në zyrën kryeministrore me salla masazhi dhe dhoma puroje, luks me studion e punëve private me oxhak 18 mijë euro”, tha Zhupa.

Më tej ajo tha gjithashtu se ndonëse Rama ka deklaruar se toka ku është ndërtuar shtëpia e tij në Surrel është blerë dhe ndërtuar me kursimet e gruas, sipas ekspertëve të fushës ka një vlerë reale shumë herë më të madhe sesa 400 milionë lekë. Zëdhënësja e Partisë Demokratike deklaroi se sipas një dokumenti të brendshëm të OSBE-së, Edi Rama, për 11 vjet si kryetar i Bashkisë së Tiranës, zotëronte në vitin 2015 një pasuri të fshehur 200 milionë euro.

“Edi Rama e nisi karrierën me 10 milionë lekë dhe sot, vetëm vlera e shtëpisë superluksoze në Surrel është deklaruar 400 milionë lekë. Ai thotë se tokën ku është ndërtuar shtëpia ia ka blerë gruaja. Dasmën e bën me kursimet e gruas, shtëpinë superluksoze e paska ndërtuar me kursimet e gruas.

Madje edhe në bankën me pronarë fant azëm në parajsa fiskale e ka vënë në emër të gruas. Edi Rama ka bërë zgjedhjen më burracake, duke vendosur që për të gjitha ak uzat mbi pasurinë e tij marramendëse, të përdorë gruan si mburojë. Kryeministri ka detyrimin të shpjegojë pse luksi real dhe pasuria e tij nuk përputhen me deklaratën e pasurisë’, tha zëdhënësja e PD-së.

Në fund, Zhupa shprehet se përdorimi si mburojë politike e gruas së tij është prova e degradimit të një kryeministri që e ka përdorur pushtetin për të varfëruar edhe më shumë shqiptarët, për t’i detyruar të largohen të pashpresë nga vendi dhe për t’u pasuruar me babëzi e lakmi të pafundme për vete.