Doktorët janë habitur nga efektet: Aplikoni këtë përbërës në këmbët tuaja dhe kurrë më nuk do keni myk në thonj


Duke pasur parasysh faktin se kërpudhat lulëzojnë në mjedis me lagështi, një ambient i tillë i ndihmon ata të mbipopullojnë dhe të mbizotërojnë.

Keto lloj kërpudhash janë faktori kryesor për kruajtje, infeksionet e thonjve dhe kruajtjet. Gjithashtu vlen të përmendet se nëse bini në kontakt me një person që tashmë ka një infeksion fungal; është shumë e mundshme që dhe ju ta merrni kete infeksion. Thonjte e kembeve janë më të prirur për infeksione fungale pasi ato janë të ekspozuar ndaj mjedisit me lagështirë më shpesh.

Nëse beni manikyr ose pedikyr ne nje sallon, sigurohuni për dezinfektimin e mjeteve pasi behen shkak per përhapjen e infeksioneve fungale nëse ato nuk janë të dezinfektuara siç duhet. Të dyja gjinitë mund të marrin një infeksion fungal, i cili është edhe çështje estetike dhe shëndetësore.

Lajm i mirë është se ka mjete të ndryshme në shtëpi në dispozicion, të cilat mund t’ju ndihmojnë të shpëtoni nga infeksioni fungal natyrshëm. Të gjithë ju duhet të bëni është qe te lagni kembet tuaja me disa nga përzierjet e mëposhtme:

Kos
Kosi përmban baktere te gjalla të quajtura acidophilus, të cilat e bëjnë kosin një mjet efektiv kundër infeksioneve fungale. Ajo është gjithashtu e pasur me mikroorganizma miqësore që shkatërrojnë këto infeksione.

Ju ose mund të zhytni këmbët tuaja në kos ose të aplikoni kos mbi ta. Kur të thahet, shpelajini kembet me uje te ftohte.

Bikarbonat natriumi
Bikarbonati i natriumit, zakonisht i referuar si sode buke, është gjithashtu shumë efektiv kur bëhet fjalë për shkatërrimin e infeksioneve fungale.
Përzieni nje sasi uji me nje sasi sode ne raportin 1 me 3 dhe vendoseni kete perzierje ne kepucet tuaja deri sa te thahet. Ky kombinim i mahnitshëm do të zhduke bakteret që lulëzojnë në këpucët tuaja.

Peroksid hidrogjeni
Peroksidi i hidrogjenit gjithashtu punon mirë kundër infeksioneve të kërpudhave.Përzieni 1 litër ujë të distiluar me 100 ml 3% peroksid hidrogjeni të klasës farmaceutike dhe aplikojeni tek këmbët për rreth 20 minuta.

Kjo metodë i vret kërpudhat dhe i pengon ato të mbipopullojnë dhe përhapen. Ju duhet ta përsëritni atë çdo mëngjes derisa infeksioni të zhduket.

Niseshte misri
Niseshteja e misrit mund të shtohet në përzierje të ndryshme për të parandaluar rritjen e baktereve dhe kërpudhave. Punon si absorbues i madh dhe është jashtëzakonisht efektiv në thithjen e lagështirës.

Mikso gjysmë lugë çaji niseshte misri me ujë të ngrohtë dhe ngroheni atë në furrë në 220 gradë derisa të marre nje ngjyre te erret. Lani mirë këmbët dhe pastaj aolikoni përzierjen në to. Lereni te veproje per nje minute dhe me pas shpelajini kembet me uje te ngrohte.