Dimri i siberian, ç’do ndodhë me motin pas 2 janarit


Dita e parë e vitit 2019 parashikohet të ketë një mot me vranësira dhe kthjellime.

Në zonat malore parashikohet kryesisht mot i vranët ndërsa në në eks tremet malore në Verilindje e Juglindje pritet të ketë reshje dëbore me intensitet të ulët.

Reshje bore në intensitet të ulët pritet të ketë edhe në zonat malore.

Në orët e mëngjesit dhe të mbrëmjes dhe të mbrëmjes duhet bërë kujdes në zonat kodrinore pasi do të ketë presence ngrice.

Era do të fryjë me drejtim Lindje-Verilindje e vrullshme në bregdet deri 20m/sek e pasuar nga një valëzim i forcës 3.

MeteoAlb teksa bënte urimin në rrjetet sociale me rastin e Vitit të Ri, parashikon se dimri i vërtetë do të nisë pas datës 2 janar.