BE-ja ben t’iu dridhen kembet pedagogëve shqiptarë që kanë marrë para nga studentët, ja cfare i pret


Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë Luigi Soreca ka reaguar në lidhje me protestën e studentëve.

Prej disa ditësh, studentët janë duke protestuar para Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve, kundër rritjes së tarifave. Por gjatë kësaj proteste, studentët kanë treguar edhe disa prej emrave të pedagogëve, që u kanë kërkuar para në këmbim të notës.

“Po e ndjekim protestën e studentëve me vëmendje, dialogu me qeverinë është i nevojshëm”, – ka thënë ambasadori i BE-së.
Kurse për rastet korrutpive të dneoncuara prej studentëve Soreca shpreson dhe kërkon që t’i shohë në gjykatë. Pra mesa duket pedagogët, që kanë marrë para do shikojnë dyert e gjykatave.