Autobusi me 40 nxënës bie 200 metra në humnerë, 30 vdesin


Të paktën 30 vetë, shumica prej tyre fëmijë, kanë vdekur pasi një autobus shkollor ra në një grykë në një rajon malor të Indisë, thonë zyrtarët.

Shumica e udhëtarëve ishin nën moshën 10 vjeçare, tha policia. Shoferi i autobusit dhe dy mësues u vranë gjithashtu në aksident të hënën në mbrëmje.

Incidenti ndodhi në shtetin verior të Himachal Pradesh.

Aksidentet rrugore janë të zakonshme në Indi, shpesh për shkak të makinës së varfër ose rrugëve dhe automjeteve të mirëmbajtura keq.

Aksidenti i së hënës, i cili ndodhi rreth 325 km nga kryeqyteti i shtetit, Shimla, përfshinte një autobus që transportonte rreth 40 nxënës.

“Autobusi ra në një grykë të thellë prej 200 metrash, duke vrarë 27 nxënës, dy mësues dhe shoferin”, tha zyrtari i policisë lokale, Santosh Patyal për agjencinë e lajmeve AFP.

Dëshmitarë okularë thanë se mjeti u rrëzua pasi u kthye në një cep dhe doli nga rruga malore, njoftoi agjencia e lajmeve ANI e Indisë.

Forca e Ndihmës Kombëtare të Fatkeqësive të Indisë (NDRF) u thirr në vendin e rrëzimit dhe po vazhdon përpjekjet e saj për të gjetur ndonjë pasagjer të bllokuar në rrënoja.

Autoritetet në rajon kanë bërë thirrje për një hetim të incidentit./OraNews/