/Ulën flamurin grek dhe ngritën atë shqiptar, ja cfare u ndodhi dy shqiptareve sot

Ulën flamurin grek dhe ngritën atë shqiptar, ja cfare u ndodhi dy shqiptareve sot

Pak minuta më parë dhjetra forca policie te ar.matosura rëndë kanë rrethuar familjet e dy aktivistve kuqezi që jetojn? në Greqi. Të ar.matosur rëndë dhe me maska ata kan vendosur në pranga autorët e ngritjes së flamurit shqiptar!

Dje djemtë e Aleancës Kuqezi vendosën flamurin në Çamëri, shkrun fax ëeb. Një muaj pas akteve te.rrorlste në jug të Shqipërisë, rikthehet pas 70 vitesh flamuri në mëmëdheun etnik jugor.

Sot rreth paradites disa djem kan hyrë në zyrat dhe bazat e Agimit të Artë dhe kan hequr flamujt grek duke vendosur flamurin kuqezi shqiptar. Policia i ka identifikuar pasi ka hapur kamerat e vendosura ne zyrat e Agimit të Artë.

Në vigjilie të festës pavarsisë kjo ishte kundërpërjigjia ndaj akteve që një muaj më par? tronditën shqipërinë në funeraIin e minoritarit Kacifas q? u v.ra në shkëmbim zjarrl me forcat Renea. Nuk dihet ende nëse aktivistët e Aleances kuqezi kane qene dy apo me shume persona.

Të rinj shqiptarë në kuadër të ditës së flamurit kanë ndërmarrë një akt simbolik që ka ngjallur reagimin e ashpër të mediave greke.

Ata kanë hequr flamurin grek dhe janë përpjekur për të ngritur atë shqiptarë në Thesprotia, njësi rajonale e Greqisë me qytet qendror Igumenicën.
Media greke e quan këtë një provokim ta hapur të “eks.tremlstëve shqiptarë’ dhe si një përpjekje për t’i dhënë zë çështjes së Çamërisë. Ata thonë se kjo është një sfidë për autoritetet.