/Turqia hap aeroportin më të madh në botë

Turqia hap aeroportin më të madh në botë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po hap atë që ai pretendon se përfundimisht do të bëhet aeroporti më i madh në botë në 95 vjetorin e krijimit të Turqisë si republikë.

Hapja e këtij aeroporti është vetëm simbolike me vetëm fluturime të kufizuara që fillojnë ditë më vonë dhe një veprim i plotë që pritet në fund të vitit.-përcjell arbresh.info

Projekti është komentuar nga shqetësimet rreth të drejtave të punës, çështjeve të mjedisit dhe ekonomisë së dobët të Turqisë, me protesta të mbajtura në shtator mbi kushtet e këqija të punës dhe dhjetëra vdekjeve në ndërtimitari.

Aeroporti i Ri i Stambollit, në brigjet e Detit të Zi, do të shërbejë 90 milionë pasagjerë në vit në fazën e tij të parë.

Në përfundimin e tij në dhjetë vjet, ajo do të zërë rreth 19.000 hektarë dhe do të shërbejë deri në 200 milionë udhëtarë në vit me gjashtë pista. Kjo është pothuajse dyfishi i trafikut në aeroportin më të madh në botë aktualisht, Atlanta Hartsfield-Jackson.

“Ky aeroport do të jetë qendra më e rëndësishme midis Azisë dhe Evropës,” u tha gazetarëve të enjten Kadri Samsunlu, kreu i konsorciumit të 5 kompanive.

Interieri në aeroport përkojnë me hartimet turke dhe islamike dhe kulla e kontrollit të trafikut ajror në formë tulipani fitoi çmimin Ndërkombëtar të Arkitekturës në vitin 2016.

Ai gjithashtu përdor aplikacione për telefonat ,inteligjencë artificiale për konsumatorët, është efikas në energji dhe krenohet me një sistem të sigurisë së teknologjisë së lartë.

Të gjitha operacionet e aviacionit do të lëvizin atje në fund të dhjetorit kur aeroporti kryesor ndërkombëtar i Stambollit, i quajtur sipas themeluesit të Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk, mbyllet. Aeroporti Ataturk tani mund të përballojë 64 milionë njerëz në vit.

Në anën aziatike të qytetit, aeroporti Sabiha Gokcen trajtoi 31 milionë pasagjerë vitin e kaluar. Ajo do të mbetet e hapur.

Erdogan pritet të njoftojë emrin zyrtar të aeroportit të ri, pjesë e planit të tij për ta transformuar Turqinë në një lojtar global.

Turkish Airlines do të nisë fluturimet e para jashtë aeroportit të ri në tre destinacione lokale: Ankara, Antalia dhe Izmir. Ajo gjithashtu do të fluturojë në Baku dhe Ercan në Qipron veriore.

Nihat Demir, kreu i një sindikate punëtore ndërtimore, tha se nxitimi për të përmbushur afatin e z. Erdogan ka qenë shkaku kryesor i aksidenteve dhe vdekjeve në vendin që punëson 36,000 njerëz.

“Aeroporti është bërë një varrezë,” tha ai për The Associated Press, duke përshkruar presionin si të pamëshirshëm për të përfunduar punën dhe duke fajësuar orët e gjata të punës që të çojnë në “pakujdesinë, aksidentet dhe vdek-jet”.

Raportohet se mbi 37 punëtorë kishin gjetur vdek=jen në vendin e punës dhe se ka mbi 100 të vde-kur që mbetën të paidentifikuar.

Kurse ministria e punës ka mohuar raportet e mediave rreth qindra vdekjeve gjatë ndërtimi të këtij aeroporti, ministria tha se 27 punëtor kishin vde-kur në vend të punës për shkak të problemeve shëndetësore dhe aksidenteve të trafikut