/Trekëndëshi i Nevadës, misteri i zonës ku janë zhdukur mbi 2,000 avionë (Foto)

Trekëndëshi i Nevadës, misteri i zonës ku janë zhdukur mbi 2,000 avionë (Foto)

Misteri mbulon një zonë të gjerë sa gjysma e përmasave të Anglisë, që ndodhet në Nevada të SHBA-së perëndimore, ku në 60 vitet e fundit janë zhdukur më shumë se 2,000 avionë.

I quajtur “Trekëndëshi i Nevadës”, vendi është bërë një varrezë avionësh përgjatë 6 dekadave, teksa qindra pilotë që kanë fluturuar mbi të nuk janë kthyer kurrë pranë familjeve.

Rajoni shtrihet nga Fresno, Kaliforni deri në Reno, Nevada dhe gjatë gjithë rrugës për në perëndim të Arizonës.

Brenda trekëndëshit ndodhen Las Vegasi, parku kombëtar Yosemite dhe baza e fshehtë amerikane “Zona 51”, por dhe Lugina e Vd.ek.jes. Gjithsej ka një sipërfaqe prej pothuajse 25.000 kilometra katrorë.

Rasti më i famshëm i zh.dukjes së një piloti në zonat e shkreta të Sierra Nevadas ndodhi 11 vjet më parë.
Steve Fossett

Aventurieri miliarder, Steve Fossett, kishte kryer më shumë se 100 fluturime gjatë jetës së tij dhe ishte një pilot me eksperiencë të jashtëzakonshme. Por suksesi zgjati deri në momentin që avioni i tij u zhduk në kufirin Kaliforni-Nevada në vitin 2007 dhe ekipet e emergjencës u habitën.

Kërkimi më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore u zhvillua për të gjetur Fossett, i cili u zhduk më 3 shtator të atij viti.

Ai ishte duke pilotuar një Super-Decathlon me mbi pellgun e madh të Nevadës. Ai ishte nisur nga një pistë private pranë Smith Valley, Nevada në udhëtimin e shkurtër për të takuar mikun e tij miliarder Barry Hilton.

Por kur ai nuk arriti të mbërrijë gjashtë orë më vonë, u nis një kërkim për të gjetur aventurierin e humbur. Kërkimi u zgjerua në një sipërfaqe rreth 20,000 milje katrorë në terrenin më të thyer në Amerikën e Veriut.

Ndërsa depërtonin në terrenin e pabesë për eshtrat dhe strukturën e aeroplanit të Fossett-it, eskpertët gjetën edhe tetë lokacione të paidentifikuara më parë që kishin rënë vlktlmë e trekëndëshit.

Ata i gjetën rrënojat e avionit më 1 tetor 2008, në një vend 65 milje në jug. Dy eshtra të zbuluara në mesin e rrënojave u identifikuan më vonë nga ADN-ja se i përkisnin Fossett-it.

Por pyetja që mbeti, ishte si arriti një pilot i tillë me përvojë të binte në tokë?

Teoritë e konspiracionit të ndërhyrjes së UFO-ve dhe ndërhyrjet e qeverisë qarkulluan në internet dhe në media, por rezulton se përgjigja është shumë më e thjeshtë.

Ajo quhet, moti.

John Kelly ka fluturuar në Nevada që nga viti 1974 dhe dëgjoi për “Trekëndëshi Nevada” nga një shfaqje televizive.

Ai i tha 9news.com.au: “Ka potencialisht më shumë përpIasje për shkak të atmosferës në male, por unë nuk mendoj se ka një fenomen. Janë njerëz që fluturojnë mbi male dhe gjykojnë keq presionin e ajrit”.

Rajoni është veçanërisht i ndjeshëm ndaj diçkaje të quajtur “Valë malore”. Kur erërat e shpejta që lëvizin nga Paqësori godasin malet e pjerrëta, krijon një efekt të rrezlkshëm, i cili mund të marrë një avion të vogël nga ajri si një valë dhe ta hedhë fort në anën tjetër.

Klimatologu Kelly Redmond nga Instituti i Kërkimeve të Shkretëtirës tha se erërat e Sierra Nevadas mund të ngjajnë me ngecjen në Niagara Falls.

“Pra, kur erërat dalin, ato janë ok në anën perëndimore dhe më pas ata bëhen shumë të shpejta dhe ka një sasi të madhe trazirash që mund të shkaktohen nga situata të tilla”, tha ai për KNPR në 2015 .

“Është shumë e lehtë për një avion të vogël që të bjerë poshtë në anën e kundërt dhe të mos ketë fuqinë apo vetëm aftësinë për të dalë nga rruga e kësaj”, shtoi ai.