/Të bësh djathin e freskët në kuzhinën tuaj është kaq e lehtë. Sapo ta mësoni do të doni ta bëni çdo ditë!

Të bësh djathin e freskët në kuzhinën tuaj është kaq e lehtë. Sapo ta mësoni do të doni ta bëni çdo ditë!

Produktet e qumështit janë shumë të ndryshme dhe pas qumështit, djathi duhet të jetë një nga më të zakonshmet që mund të gjejmë në çdo frigorifer.Franca dhe Italia janë vendet me prodhimin më të madh të djathrave dhe në të njëjtën kohë me shumëllojshmëri më të madhe.

Është një ushqim jashtëzakonisht ushqyes që e pëlqejne pothuajse të gjithë dhe grekët e quajnë atë “dhurata e perëndive”. Djathrat mund të bëhen nga qumështi i lopës, qumështi i dhisë, qumështi i deleve, qumështi i buallit dhe madje edhe qumështi i devese.

Ju mund ta përpunoni atë me përbërësit tuaj dhe në komoditetin e shtëpisë tuaj. Kjo do t’ju lejojë ta shijoni atë të freskët dhe pa pasur nevojë të investoni shumë para në përpunim dhe nuk do t’ju marrë më shumë se disa minuta.

Mund të duket e ndërlikuar për të përgatitur djathë të freskët shtëpiak, por do të shihni se nuk është aspak e vështirë.
Për kete do tju duhet:

– 1 litër qumësht i pasterizuar
– Lëng limoni të shtrydhur
– 100 ml kos natyral
– Kripërat për shije (kripë,piper i thërrmuar etj)
– 2 lugë caji krem qumeshti

Përgatitja:
– Së pari, është e rëndësishme të kini parasysh se qumështi nuk duhet të jetë i paketuar dhe nuk duhet të jete i ndenjur.
– Vendoseni qumështin në një tenxhere prej çeliku me nxehtësi të ulët. Kur fillon vlimi, hiqeni nga nxehtësia dhe lereni enën te mbuluar për 20 minuta.
– Shto lëngun e limonit, kosin dhe kremin dhe përzierje butësisht për 10 minuta.
– Kthejeni përgatitjen në zjarr derisa qumështi të “pritet”, që do të thotë të krijohen grumbuj gëlqerorë të ndarë nga hirra e lëngshme.
– Kjo është koha për të shtuar kripë dhe piper.
– Largoni hirren sa më shumë që të jetë e mundur dhe derdhni përzierjen në një kullese djathi ose garzë për ta kulluar ate.
– Kur mbaron tharja e hirrës, ju do të merrni një paste krem që ju duhet ta gatuani pak për t’i dhënë asaj formën e djathit që dëshironi.
– Ruajeni në një enë plastike hermetike dhe ftoheni.

Ju e keni gati djathin tuaj!