/Shqipëria ka shanse mos bjerë nga Liga, na jep një dorë edhe… Serbia

Shqipëria ka shanse mos bjerë nga Liga, na jep një dorë edhe… Serbia

Kombëtarja shqiptare ka bërë një paraqitje të dobët në kompeticionin e Ligës së Kombeve, pasi arriti të merrte vetëm një fitore dhe 3 humbje.

Kuqezinjtë renditen të fundit në grup, por kanë një shans të madh që mos bien automatikisht një kategori më poshtë.

Gjithçka lidhet me faktin që ky grup është me 3 skuadra.

Sistemi i këtij kompeticioni është i tillë: Bien të gjitha ekipet e vendit të katërt dhe një ekip nga vendi i tretë.

Përkatësisht, Shqipëria gjendet e dyta, me 3 pikë, ndërsa më poshtë renditen Qipro e Mali i zi, të dyja me nga një pikë.

Mali i Zi kishte mbrëmë mundësinë për të siguruar qëndrimin në Ligën C, por humbja 2-1 ndaj Serbisë, e renditi në vendin e fundit, duke rritur shanset për Shqipërinë.

Pra, që Shqipëria të bjerë në Ligën D, duhet që edhe Qipro e Mali i Zi të fitojnë ndeshjet e fundit respektive, ndaj Norvegjisë dhe Rumanisë.

Duke fituar ndeshjet e fundit, keto dy skuadra shkojne në 4 pikë, e në kete mënyrë Shqipëria mbetet në kuotën e 3 pikëve duke rene ne Ligen C, por veshtirë se kjo gjë mund të ndodhë.