/“Provokatorë va.rresh që jetojnë si hiena e këndojnë si korba!”, Rama reagon ndaj ngjarjes se djeshme ne Bularat

“Provokatorë va.rresh që jetojnë si hiena e këndojnë si korba!”, Rama reagon ndaj ngjarjes se djeshme ne Bularat

Pas ngjarjeve të djeshme në Bularat, ku mbi 2 mijë grekë morën pjesë në va.rrim, por edhe thurën thlrrje raclste ndaj shqiptarëve, ka reaguar më në fund edhe kryeministri Edi Rama.

Ai ka zgjedhur t’i përgjigjet njërit nga komentuesve të tij, duke i cilësuar si provo.katorë va.rresh.

Rama u shpreh se “ata jetojnë si hiena e këndojnë si korba!”, duke thënë se nuk përfaqësojnë komunitetin në Bularat.

Fjalët e komentuesit ishin:

Nderhy zoti Rama Te lutem sepse u fIIiqem si shtet,vjen greku na pr.ovokon, tregoja vendin dhe tregoja vlerat tona si komb.
Rama i përgjigjet:

Vlera jone sot? Pikerisht ajo qe disave ketu u duket gabimisht si dobesi. Shteti yne s’Iufton as me arkmorte dhe as me provokatore va,rrimesh. Kush erdhi per te provokuar, hyri, turperoi veten e flamurin e tij dhe iku. Patriotizmi nuk eshte te urr.esh tjetrin e gjuhen e tij, po te duash vendin e gjuhen tende. Dhe zotrote
mos e perdor termin “greku”, se eshte po kaq e neverltshme sa kur te pagdhendurit ne anen tjeter, thone “shqiptari”! Minoriteti grek, njerezit e mire te minoritetit e te Bularatit, nuk jane “greku”, po jane qytetare te respektuar e te pazevendesueshem te Shqiperise.

E ti qe as emrin s’merret vesh si e ke, rri pa merak se Shqiperia nuk “fIIiqet” nga ca te pagdhendur, qe jetojne si hiena e kendojne si korba! Jane qenie te mjera qe per.dhosin te vde.kurin qe medemek respektojne dhe ulin dinjitetin e fIamurit te kombit te tyre – nje komb qe i ka dhene shume njerezimit; nje popull qe s’ka qene e s’mund te jete kurre armlku yne; nje vend ku shqiptaret kane gjetur strehe, njesoj siç kane gjetur greket strehe tek ne dhe qe edhe ai, si çdo vend, ka taksiratin te kete derrat e gomeret e vet.