/Njihuni me sekretet qe duhet te dini para se te hyni ne supermarket

Njihuni me sekretet qe duhet te dini para se te hyni ne supermarket

Të shkuarit në një qendër tregtare është bërë aq e zakonshme saqë ne nuk i shohim strategjitë e këtyre kompanive për të na bërë të shpenzojmë më shumë para, ose për të marrë produkte që do të përfundojnë së shpejti.
Ne jemi të sigurt se nga sot do të ndryshojmë mënyrën tuaj të blerjes. Me këto truke mund të kurseni shumë para, kohë dhe hapësirë ​​në shportën tuaj.

A keni vënë re të gjitha gjërat e panevojshme që përfundoni duke blerë vetëm për duke u endur rreth rafteve të supermarketeve?

Pa shumë zhurmë dhe fjalë, këtu janë 5 këshillat:

Marrim produktet nga rreshti i parë. Nëse dëshironi të blini ushqime të freskëta, ju duhet të shikoni në thellësitë e banakut. Produktet që janë në rreshtin e parë janë ato që skadojnë më shpejtë, punonjësit kanë nevojë që ato ti heqin qafe. Pra, nëse nuk doni të keni probleme me datën e skadimit, ne ju rekomandojmë të shikoni për produktet në rreshtin e fundit.

Blerja e ushqimeve në mënyrë të gabuar. Është e vështirë për të kontrolluar sasinë e ushqimit që vendosim në kosh ose makinë, por mund të vendosim që produktet të jenë më të shëndetshme. Filloni blerjet tuaja në zonën e perimeve, kështu që ju do të mbushni shportën më shpejt dhe do të shmangni blerjet e panevojshme.

Ne nuk blejmë ushqim të lirë. Të gjitha llojet e kokrrave, drithërave, sheqerit, kripës, erëzave dhe ushqimeve të tjera të ngjashme mund të blihen me një çmim minimal. Për shembull, sheqeri në një qese të bardhë nuk është ndryshe nga sheqeri që paketohet në karton apo materiale tjera.

Injorimi i markave lokale. Pothuajse të gjitha supermarketet kanë markën e tyre të ushqimit dhe e ofrojnë atë me çmime të zbritura. Por pse njerëzit nuk e blejnë atë? Për shkak se paketimi nuk është aq i bukur. Jepni këtyre markave lokale një shans.

Ne nuk dimë çmimet e ushqimeve. A i shikoni çmimet e produkteve që blimi më shpesh? Kjo listë do t’ju ndihmojë të shmangni rënien në ofertat e rreme të supermarketeve. Pra, kur rritin çmimin dhe më pas vendosini zbritje, nuk do të paguani më shumë se zakonisht, është thjesht lojë numrash për taksat.