/Nëse ju kanë plasaritur thembrat, mos u shqetësoni, kjo është 100% efikase (Recetë)

Nëse ju kanë plasaritur thembrat, mos u shqetësoni, kjo është 100% efikase (Recetë)

Për shkak të qëndrimit të gjatë në këpucë dhe mbështetjes së vazhdueshme në këmbë, lëkura po thahen dhe pas kësaj vijnë plasaritjet e saja.

Për të zgjidhur këtë problem me sukses dhe shpejt, nuk ka nevojë të shkosh në sallone të kushtueshme, sepse ajo është më së shumti derdhje e parave dhe largimin e kohës tuaj të çmuar.

Më poshtë ne do të tregojmë plasaritjen e thembrave që është 100% efikase, e natyrshme dhe e lirë. Të gjitha që ju duhet është 2-4 lugë sode buke

, 4-5l ujë të ngrohtë,

krem për zbutje (si krem për fytyrën ose duart),

një furçë dhe vaj livando.

Merrni një legen, shtoni ujin pastaj shtoni sodën e bukës përzieni mire. Uji nuk duhet as të jetë i nxehtë, as i ftohtë, por i vakët.

Pastaj shtoni disa pika të vajit esencial të livandos ose ndonjë vaj tjetër që keni zgjedhur praprakisht.

Mbani këmbët tuaja në ujë për 15 minuta dhe pastaj fshini me furçën tek vendi i lëkurës së vdekur. Lani këmbët dhe lyeni me kremin për zbutje.

Visheni çorapet në këmbët tuaja për të marrë lagështinë e lëkurës dhe mbani ato për disa orë. Ju mund ta përsërisni këtë trajtim dy herë në javë në varësi të asaj se sa lëkura juaj është dëmtuar.

/Shendeti.info