/Mësoni të bëni një ëmbëlsirë të shijshme me limon dhe me biskota për vetëm 5 minuta dhe pa furrë

Mësoni të bëni një ëmbëlsirë të shijshme me limon dhe me biskota për vetëm 5 minuta dhe pa furrë

Kush mund të rezistojë para një ëmbëlsire të mirë me limon? Kjo agrume me dhunti të shumta mund të jetë shumë e shijshme edhe në ëmbëlsira.

Por, në fakt, ai është gjithashtu një burim frymëzimi për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, shkruan ShkodraNews, sepse shija e tij e veçantë dhe aroma e freskët sjellin një kombinim të përkryer me të ëmblat.

Përveç kësaj, ëmbëlsirat me bazë limoni janë ideale kur duam të inkurajojmë tretjen.

Më poshtë mund të gjeni recetën për këtë ëmbëlsirë:

E lehtë, e shpejtë dhe e shijshme!

Përbërësit:

200 ml qumësht

200 ml krem qumështi

4 limona

një pako e biskotave të thata (rreth 200 gr.)

Përgatitja:

Së pari ju duhet të shtypni biskotat, por nuk duhet të reduktohen në pluhur, por në copa të vogla dhe ndaj rekomandohet për t’i thyer ato me duart tuaja.

Nëse për shembull dëshironi që ëmbëlsia juaj të jetë më pak e ëmbël thjesht shtoni më pak qumësht.

Pastaj, shtrydhini 4 limonat dhe shtoni lëngun në qumështin e kondensuar dhe kremin e qumështit, pastaj përziejeni gjithçka mirë derisa të merrni një krem ​​të trashë dhe homogjen.

Marrim enën në të cilën duam të shërbejmë ëmbëlsirën dhe shtrojmë një shtresë biskotash, pastaj një sasi kremi ​​dhe kështu me radhë deri sa të arrini sasinë e dëshiruar.

E vëmë ëmbëlsirë në frigorifer për të paktën 3 orë.

Para se ta shërbejmë, mund të shtojmë pak kanellë që do t’i japë një shije dhe një pamje të shijshme.