/Ky është super-armatimi i SHBA’së që Trump e vendosi në zonën e Sirisë (Pamje madhështore)

Ky është super-armatimi i SHBA’së që Trump e vendosi në zonën e Sirisë (Pamje madhështore)

Presidenti amerikan, Donald Trump të mërkurën ka thënë se raketat e ShBA-së do të godasin në Siri, pavarësisht kërcënimeve ruse se do t`i hedhin poshtë ato raketa.

ShBA edhe më parë kishte goditur Sirinë duke përdorur raketat e lundrimit nga Marina e SHBA-së në Mesdhe. Por, sipas ekspertëve, tani Amerika duhet të bëjë më shumë për të pasur ndikim në forcat e Sirisë që janë nën mbrojtjen ruse.

ShBA-ja tani ka një forcë masive ajrore në këtë rajon. Hidhini një sy “fuqisë së zjarrit” të ShBA-së në këtë pjesë.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Këtu është USS Theodore Roosevelt, transportuesi i avionëve që sapo u largua nga rajoni. Ka avionë për logjistikë, ajër në ajër, ajër në tokë, zbulim dhe mbikëqyrje, paralajmërim të hershëm dhe luftë kundër antisubmarinëve. Është një nga 11 transportuesit e avionëve amerikanë.

Ja një ngarkesë F / A-18E. Ky ka një ngarkesë të rëndë ajrore në terren, por ende mban raketa ajrore në ajër në rast se avionët e armikut sulmojnë forcat amerikane ose forcat tjera të mbështetura nga SHBA, siç ishte rasti vitin e kaluar kur një F / A-18E kishte për të shuar një raketë siriane Su-22.

Ekuipazhi mund të nisë një nga këto F / A-18Es çdo dy minuta apo më shumë.

Por transportuesit e avionëve të ShBA-së nuk lëvizin vetëm. Ja një furnizues nga USNS (furnizues).

Aeroplanët sigurojnë mbrojtje raketore për transportuesit e avionëve. ShBA ka dy shkatërrues raketash në Mesme, transmeton Indeksonline.

Ndërkohë që disa forca siriane janë të mbrojtura nga sistemet ruse të mbrojtjes nga raketat, fuqia zjarri e kombinuar e forcave detare të ShBA-së mund t’i tronditë ata “në një rrahje zemre”.

Ja edhe një armë e rëndë nukleare e vendosur në zonën ajrore Al Udeid në Katar.