May 29, 2020

Kjo farë e keqe që rritet në rrugë dhe oborri i shtëpisë suaj është çelësi i të rinjve të përjetshëm

Hithër është një bimë që konsiderohet një farë e keqe në të gjitha kopshtet e botës. Megjithatë, ajo që pak e di për të është se ka shumë prona medicinale. Nëse mësojmë të përfitojmë prej tyre, do të kursejmë shumë para që i harxhojmë në ilaçe.

Pas fillimit të përdorimit të saj, do të shohim se lëkura, flokët dhe organet vitale do të jenë në gjendje më të mirë. Kjo bimë i përket familjes Urticaceae, bimë shumë të frikshme. Kjo specie karakterizohet nga një lloj flokësh që shkakton kruajtje në lëkurë. Këto qime nxjerrin një lloj acidi që kur vjen në kontakt me lëkurën na bën të kruhet. Ky proces ndodh kur ne thyejmë një nga gjethet e saj, për shembull.

Kjo bimë ka një rrjedhë katrore dhe gjethet e saj janë pak ovale. Lartësia e saj mesatare është rreth 50 dhe 150 cm dhe zakonisht rritet në kopshte. Në këtë fushë të shtëpisë konsiderohet një farë e keqe, kështu që është çrrënjosur. Megjithatë, pasi të njihni përfitimet e saj, ju do të dëshironi që kopshti të mbushet me ta. Më poshtë do të rendisim disa nga përfitimet më të rëndësishme që mund të merrni nga ajo.

Sëmundjet e lëkurës së luftuar

Hithër është astringent, rigjeneruese, ushqyese, hidratuese, pastruese dhe antibakteriale. E njëjta gjë mund të përdoret për të luftuar ekzemën, skuqjen dhe thatësinë, për të qenë hidratues. Për këtë, ne mund të përgatisim një çaj që do të aplikohet në zonat e prekura. Një tjetër opsion do të ishte të bënim një tretësirë ​​dhe të merrnim 30 pika tri herë në ditë.

Deflates prostate Pronat e
saj anti-inflamator e bëjnë atë veçanërisht të dobishme për ata që vuajnë nga prostatiti ose inflamacion kronik. Sipas ekspertëve në zonë, ajo merr efekt në një kohë shumë të shkurtër. Trajtimi i saj konsiston në konsumimin e 120 mg të rrënjës së tij në ditë ose në marrjen e 2 kapsulave të bazuara në rrënjët e hithrave (një në mëngjes dhe një tjetër gjatë natës).

Eliminon infeksionin e sistemit urinar

Ky bimë konsiderohet si diuretik më i fuqishëm antibakterial i të gjithëve. Hithër është përdorur për të kuruar cystitis, infeksionet urinare dhe problemet e veshkave. Për të marrë këtë përfitim, hidhni çajin 3 herë në ditë. Me këtë, ju do të eliminoni çdo infeksion nëpërmjet urinës.

Përmirësimi i shëndetit të flokëve
Një tjetër nga përfitimet e saj është se ajo lufton baldness, zbokth, pastron follicles flokët dhe promovon rritjen e flokëve. Për këtë, duhet të vazhdojmë të lani flokët si zakonisht. Pas, ne do të vazhdojmë të piqem kokën me çaj hithër për 5 minuta. Së fundi, pije me ujë të pastër dhe kaloni kondicionerin.

Zvogëlon sheqerin në gj.ak

Kjo është një nga arsyet pse rekomandohet për njerëzit me diabet. Është në gjendje të rregullojë nivelet e glukozës në gjak dhe shumë më tepër. vetëm merrni infuzion tuaj 3 herë në ditë do të jetë e mjaftueshme për të marrë këtë përfitim

Rregullon qarkullimin

Hithër është e pasur me klorofil, që e bën atë një art natyror anti-aterosklerotike par excellence. Përveç kësaj, ajo ndihmon në përmirësimin e qarkullimit në një mënyrë mbresëlënëse. Në mënyrë të ngjashme, pastroni arteriet dhe enët që, kur kombinohen me qarkullim të mirë, parandalojnë venat me variçe. Megjithatë, efektet e tij mund të shfrytëzohen edhe nga ata që vuajnë nga mbajtja e lëngjeve.

Sigurisht, pasi të zbuloni për të gjitha përfitimet e saj, ju nuk do ta humbisni këtë fabrikë përsëri. Përkundrazi, me siguri do të jeni të gatshëm të rriteni në kopshtin tuaj për të përfituar nga pronat e saj.