Kifle super të shpejta dhe te buta

  0
  542

  Hapat
  1
  Ne nje ene perziejme nje gote qumesht te vaket,majen dhe sheqerin dhe leme per 5 minuta derisa te fermentohet maja

  2
  Ne enen tjeter shtojme kosin,vajin,kripen,majen e fermentuar dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje

  3
  Periziejme duke bere keshtu nje brume te bute te cilin menjehere e shtrijme ne tavolinen e punes te permillur

  4
  Hollojme pete me trashesi 0.5 cm dhe presim ne 32 pjese

  5
  Secilne nga kiflet e mbeshtjellim ashtu sic eshte ose sipas deshires i qesim mbushje te njelmet ose te embel

  6
  Mbeshtjellim dhe radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ose te lyer me vaj

  7
  Tanim ngrohim furren ne 200 grade,dhe kiflet ‘’pushojne’’ ne nderkohe derisa te ngrohet furra

  8
  Lyejme kiflet me te verdhe veze dhe qesim fara susami

  9
  Pjekim ne 200 grade per 10-15 minuta

  Përbërësit
  1 gote qumësht
  1 gote kos
  1 luge e mesme kripë
  1 luge e vogle kripë
  ½ gote vaj
  600 gr miell
  1 luge maja
  1 pluhur pluhur për pjekje