/Kek me kanellë,embelsira e Krishtlindjes

Kek me kanellë,embelsira e Krishtlindjes

I butë, aromatik, i thjeshtë për t’u përgatitur e shijuar, keku me kanellë është mëngjesi apo apo vakti perfekt i zemrës, por pse jo dhe i pasdarkës. Pa yndyra të shtuara (as gjalpë as vaj), kombinohet mirë me çajin e kafenë, por edhe me një krem neutral siç është kremi i maskarpones.

Përbërësit:300 gr miell,200 gr sheqer,3 vezë,1 bustinë maja pluhur,1 lugë kafeje kanellë,1.5 dl qumësht i plotë,kripë.

Përgatitja:

Rrihni me një mikser elektrik ose me rrahëse vezët bashkë me sheqerein, shtoni miellin e situr, majanë, qumështin, pak kripë, kanellën dhe vazhdoni ta punoni derisa të krijoni një përbërje homogjene.

Lyeni me gjalpë një tave me diametër 26 cm, spërkateni me miell dhe shtoni përbërjen. Niveloni sipërfaqen me spatul dhe piqeni për 40 minuta në furrë të ngrohur në 180 gradë. Lëreni të ftohet, dekorojeni me sheqer pluhur ose sipas dëshirës suaj dhe servireni.