/Jo vetëm rrogë, deputetët marrin deri 5 milion lekë në muaj nga taksat e shqiptareve

Jo vetëm rrogë, deputetët marrin deri 5 milion lekë në muaj nga taksat e shqiptareve

Paga mesatare në Shqipëri llogaritet të jetë diku tek rreth 45 mijë lekë të reja, për deputetët e Kuvendit është 6 herë më shumë.

Të paktën kjo zbulohet nga raporti i publikuar nga vetë Kuvendi për të ardhurat e deputetëve për muajt nëntor dhe dhjetor të 2018. Por ndonëse paga bruto shkon në vetëm 155 mijë lekë në muaj, ata arrijnë të sigurojnë të ardhura edhe një herë më shumë nga pagesa për karburantin, dietat, telefonia e një sërë përfitimesh të tjera që u jep statusi i deputetit.

Deputetët që kanë siguruar të ardhurat më të mëdha janë ata që janë dhe më të rregullit në pjesëmarrjen në komisione dhe seanca plenare, ndërsa marrin edhe pagesa për qira dhe qëndrime në hotele.

Listën e kryeson pikërisht deputeti i qarkut të Korçës, Ilir Xhakolli, i cili ka arritur të marrë në dy muaj plotë 600 mijë lekë të reja neto, ose nga 300 mijë lekë çdo muaj. Kjo është shuma që Xhakolli ka futur në xhep, pasi më parë i janë hequr taksat dhe sigurimet shoqërore. Në këtë shumë të ardhurat kryesore janë nga karburanti, dietat, qiraja, telefoni, pasi paga neto në dy muaj arrin në vetëm 230 mijë lekë të reja në muaj shkruan gsh.

Po teksa pjesa më e madhe që kanë përfituar më shumë janë deputetë të maxhorancës, që kanë qenë dhe të rregullt nëpër komisione, ajo që bie në sy janë deputetët e opozitës, të cilët në dy muajt e fundit kanë qenë vetëm në dy seanca parlamentare.

Ata kanë arritur që edhe pa qenë prezentë në shumicën e jetës parlamentare të sigurojnë të ardhura të konsiderueshme për nëntorin dhe dhjetorin. Kjo për faktin se mosprania në Kuvend nuk ndalon pagesën për telefonin, karburantin apo qiratë e ndryshme. Ndaj pavarësisht se bojkotuan aktivitetet parlamentare, deputetët e opozitës kanë arritur të marrin të ardhura, që shkojnë mesatarisht në 300 mijë lekë në dy muaj apo rreth 1.5 milionë lekë në muaj.

Të ardhurat e deputetëve për muajt nëntor dhe dhjetor 2018

1 Agron Çela 392206 lekë,2 Adelina Rista 487356 lekë,3 Albana Vokshi 3891180 lekë,4 Aldo Bumçi 368867 lekë,5 Anastas Angjeli 423135 lekë,6 Andrea Marto 487356 lekë,7 Antoneta Dhima 499356 lekë,8 Anduel Xhindi 534606 lekë,9 Bashkim Fino 433731 lekë,10 Besnik Baraj 423763 lekë,11 Blerina Gjylameti 409763 lekë,12 Bujar Çela 463356 lekë,13 Dashamir Shehi 323951 lekë,14 Edi Paloka 305458 lekë,15 Edmond Spaho 344044 lekë,16 Erion Braçe 514138 lekë,17 Ervin Bushati 427763 lekë

18 Evis Kushi 484760 lekë,19 Fatmir Mediu 307108 lekë,20 Fidel Ylli 397517 lekë,21 Flamur Noka 301821 lekë,22 Florion Mima 301821 lekë,23 Genc Pollo41 2212 lekë,24 Gent Strazimiri 327573 lekë,25 Gramoz Ruçi 452570 lekë,26 Ilir Xhakolli 589356 lekë,27 Ilirjan Pendavinji 521356 lekë,28 Jorida Tabaku 307610 lekë,29 Klodiana Spahiu 489356 lekë,30 Kejdi Mehmetaj 328894 lekë,31 Luan Rama 297311 lekë,32 Luan Duzha 436760 lekë,33 Luçiano Boçi 400874 lekë
,34 Monika Kryemadhi 368187 lekë,35 Musa Ulqini 421135 lekë,36 Nard Ndoka 429504 lekë

37 Oerd Bylykbashi 336046 lekë,38 Paulin Sterkaj 403731 lekë,39 Perparim Spahiu 306294 lekë,40 Pjerin Ndreu 516676 lekë,41 Rakip Suli 434067 lekë
,42 Robert Bitri 536608 lekë,43 Sadri Abazi 332138 lekë,44 Sali Berisha 323195 lekë,45 Taulant Balla 421840 lekë,46 Tom Doshi 345578 lekë,47 Ulsi Manja 432187 lekë,48 Vangjel Dule 456038 lekë,49 Vangjel Tavo 466680 lekë
,50 Vasilika Hysi 341668 lekë,51 Xhemal Qefalia 419763 lekë,52 Edmond Leka 569356 lekë,53 Dhurata Çupi 265726 lekë,54 Xhevit Bushaj 547356 lekë,55 Petrit Vasili 410150 lekë,56 Adnor Shameti 419354 lekë

57 Agron Shehaj 231044 lekë,58 Alket Hyseni 435931 lekë,59 Almira Xhembulla 485356 lekë,60 Andon Frrokaj 273080 lekë,61 Arben Pëllumbi 432240 lekë,62 Arben Kamami 439210 lekë,63 Bardh Spahia 359502 lekë,64 Bledar ?uçi 424181 lek,65 Elena Xhina 450760 lekë,66 Edlira Bode 498814 lekë,67 Edmond Haxhinasto 310294 lekë,68 Elisa Spiropali 413731 lekë,69 Elona Hoxha 393763 lekë,70 Endri Hasa 304311 lekë,71 Endrit Brahimllari 270283 lekë,72 Enkelejd Alibeaj 240833 lekë,73 Ervin Salianj 290833 lekë

74 Fadil Nasufi 549356 lekë,75 Fatbardha Kadiu 337621 lekë,76 Fatmir Velaj 452106 lekë,77 Flamur Golemi 437085 lekë,78 Floida Kërpaçi 323573 lëkë,79 Gjetan Gjetani 300929 lekë,80 Grida Shqina 323757 lekë,81 Halim Kosova 248323 lekë,82 Hekuran Hoxhalli 306294 lekë,83 Ilir Beqaj 364822 lekë,84 Ilir Ndraxhi 443784 lekë,85 Ismet Beqiraj 437731 lek,86 Isuf ?elaj 290337 lekë,87 Izmira Ulqinaku 451544 lekë,88 Jurgis ?yrbja 447784 lekë,89 Klevis Balliu 343541 lekë,90 Klotilda Bushka 384138 lekë,91 Lindita Metaliaj 406888 lekë,92 Lorenc Luka 381554 lekë,93 Luan Harusha 519356 lekë,94 Luan Baçi 392186 lekë,95 Lulezim Basha 285570 lekë

96 Myslim Murrizi 290331 lekë,97 Nadire Meçorapaj 349689 lekë,98 Nasip Naço 278368 lekë,99 Nora Malaj 299364 lekë,10 0Nuri Belba 430760 lekë,10 1Orjola Pampuri 323573 lekë,10 2Reme Lala 423731 lekë,103 Roland Xhelilaj 476454 lekë,104 Romeo Gurakuqi 392006 lekë,105 Rrahman Rraja 421784 lekë,106 Rudina Hajdari 331940 lekë,107 Sadi Vorpsi 411763 lekë,108 Sezai Rrokaj 316936 lekë,109 Tatiana Nurçe 461356 lekë,110 Tritan Shehu 392487 lekë

111 Valentina Duka 316936 lekë,112 Viktor Tushaj 440827 lekë,113 Vilma Bello 503083 lekë,114 Vullnet Sinaj 449731 lekë,115 Xhemal Gjunkshi 308331 lekë,116 Eglantina Gjermeni 420700 lekë,117 Klajda Gjoshaj 328894 lekë,118 Milva Ikonomi 414159 lekë,119 Mimi Kodheli 387630 lekë,120 Eduart Shalsi 527635 lekë,121 Emonela Felaj 441134 lek,122 Lefter Koka 363972 lekë,123 Edmond Panariti 343541 lekë,124 Dritan Bici 431430 lekë,125 Silva Caka 278368 lekë,126 Astrit Veliaj 258743 lekë,127 Spartak Braho 443784 lekë,128 Fatmir Xhafa 318523 lekë