“Ja kush janë fytyrat e vërteta të Saliut, Ilirit, Lulit dhe Edit”, Artan Hoxha publikon videon TRONDlTËSE dhe bën paraIajmërimin ‘bo.mbë’: I kanë duart me gj.ak! Do t’iu kaIIin datën!

  0
  268

  Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka kujtuar sot 21 janarin e 9 viteve më parë ku mbetën të vr.arë në bulevard 4 persona.

  Teksa nxjerr videon e ekze.kutimit të njërit prej tyre Hoxha nuk kursehet ndaj politikanëve shqiptarë, të cilët i aku.zon si fajto.rët kryesorë dhe dora e zezë që kreu kr.imin e rën.dë, të cilët nqs nuk i nd ëshkon drejtësia, me siguri ndëshkimin do e marrin në botën e përtejme.

  Postimi i plotë:

  Ziver Veizi, Hekuran Deda, Faik Myrtaj dhe Aleks Nika…

  Mbeten perjete te vetmit de shmore ne Bulevardin “Deshmoret e kombit”. Vi.ktima te pafajshme te shtetit Shqiptar, qe duhej te ishte aty per ti mbrojtur jetet tuaja por ne fakt beri te kunderten.

  Ne 30 vite postkomunizem, nuk di ma.saker me te dokumentuar, me ze e figure, se ky kr.im shteteror, dhe d eshtim me te tu.rpshem te drejtesise per te n deshkuar autoret e ketij kr.imi.

  Kater jete te pafajshmish u ekz.ekutuan pa pike me.shire ndersa protestonin me duar ne xhepa para godines me te mbrojtur te vendit.

  I urdheruar nga zyra e njeriut me te fuqishem te shtetit dhe i ekz.ekutuar nga oficeret me te larte drejtues te Gardes se Republikes, te veshur me uniformen e shtetit shqiptar, te ar.matosur me ar.met e shtetit shqiptar, te paguar nga parate e shqiptareve, moren je.ten e kater bashkekombasve te tyre.

  Nente vite me pas asgje nuk ka ndryshuar nga ajo e premte e zeze e 21 janarit 2011, tme.rresisht dhe pat.urpesisht asgje.

  Jane po te njejtet lider politike edhe me te korruptuar se ate pasdite te zymte, qe thjeshte kane nderruar pozicionet drejtuese ne krye te ketij vendi.

  Jane po ata te pandeshkuar kurre per mas.akren qe shkaktuan faqe gjithe shqiptareve, qe sot premtojne l.ufte kunder korr.upsionit politik dhe drejtesi per te gjithe.

  Jane po ata, me kostumet e sperkatura me gj.akun e shqiptareve, me duart e zh ytura ne kr.im e vr.asje. Jane po ata qe urdheruan tu v.asin per tu bere shembull qe askush prej nesh mos guxonte te protestonte perballe asaj godine.

  Jane po ata qe terhoqen kembezen e aut omatikut, qe kr.imin e tyre u munduan tia faturojne xhaxhait me cader, qe bene cdo gje per te fshehur gjurmet dhe provat e kr.imit.

  Jane po ata, te paf ytyre qe u premtuan drejtesi, dhe nuk ua dhane kurre.

  Jane te njejtet qe edhe kete dite do te bejne te njejten m.askarade qe kane bere per 9 vite me radhe ne bulevardin “Deshmoret e kombit”. Qe ne vend te llogarise per premtimin e pambajtur, do tia hedhin fajin tjeterkujt, prokurorit qe nuk hetoi, gjykatesit qe nuk dha drejtesi, duke shpresuar qe minutat dhe oret e kesaj dite te kalojne sa me shpejt, qe tu heqin qafe duke u percjelle me duar ne shpatulla sa me pare te jete e mundur.

  Ziver, Hekuran, Faik dhe Aleks, sot ju me jetet tuaja te hu.mbura tra.gjikisht, jeni bere barre e rende per ata qe i kane duart e lyera me gj.akun tuaj, dhe per ata qe premtuan se do ti ndeshkonin vr.asesit.

  Ju jeni aty, ne ate bulevard si statuja mermeri qe tregojne me gisht kush jane vr.asesit dhe shk.aterruesit e ketij vendi. Deri sa drejtesia per jetet tuaja te vendoset, shpirterat tuaj nuk do te prehen te qete.

  Ata do tu shfaqen naten ne gjume, do tu kallin daten, lidereve burracake dhe fr.ikacake, te ko rruptuar deri ne paIce, qe per te mbrojtur karrigen e pushtetit, apo per ta fituar ate, ju sakr.ifikuan si kurban ne vendin e shenjte.

  Per 9 vite me radhe nuk jemi lodhur se treguari se kush ju vr.au dhe si u mundua ti lante duart nga gj.aku juaj.

  Se kush i ma.shtroi dhe i genjeu me premtime boshe dhe lote krokodili, femijet tuaj te mbetur jetime, grate, nenat, motrat dhe vellezerit tuaj, se nuk do linte gur pa levizur deri sa drejtesia te nde shkonte vr.asesit.

  Kur kane kaluar plot 9-te vite nga ajo e premte e zymte janari, sepaku ju, familjet tuaja, bashkekombasit tane, por dhe gjithe bota mbare, nuk ka piken e dyshimit se kush ju masa.kroi mbi ate bulevard.

  E ndersa vitet pa ju kalojne si pa u ndjere, shpresa se vr.asesit do te nd.eshkohen, duket dhe me e zbehte.

  Por se paku shqiptaret ne cdo 21 janar do tu kujtojne si xhe nazeja e mbetur ne pragun e deres se kesaj elite politike, si mask.aralleku dhe nd yresia me e madhe qe ata i kane bere popullit te vet…

  Prandaj cdo 21 janar, shqiptaret nuk do tu harrojne, perkundrazi do tu kene ne kujtese si desh more te protestes popullore kunder korr upsionit politik.

  Ndersa ata “larte”, nuk do te gjejne de rman deri sa drejtesia te shkoj ne vend.

  Edhe nese i shpetojne nd eshkimit ne kete bote, zoti do tua rezervoje nje “surprize” per shpirtrat e tyre ne boten e p ertejme.

  Ziver, Hekuran, Faik dhe Aleks, sido te shkoje, jetet tuaja nuk shkuan dem, ato sherbyen per tu treguar shqiptareve se kush jane fytyrat e verteta te Saliut, Ilirit, Lulit dhe Edit.

  Pavarsisht se 9 vite me pas, Iliri, nga zv-kryminister dhe minister i dorehequr, i kapur me bllok me dore, eshte president i vendit.

  Luli, nga minister i brendshem sot eshte kryetar partie dhe lideri i opozites.

  Saliu, nga kryeminister, eshte duke shijuar pensionin nga Facebook-u i tij.

  Kurse pr ijesi i protestes tuaj, ai qe u thirri ne shesh ate te premte janari, prej 7 vitesh po shijon frytet e te q enit kryeminister dhe njeriu me i fuqishem ne vend. Sigurisht edhe per merite te gj.akut tuaj te de rdhur ne bulevard, duke vazhduar te premtoje se nje dite vr.asesit do te daIin para drejtesise.