/Ëmbëlsirë e thjeshte dhe e shpejte,per 15 min e keni gati

Ëmbëlsirë e thjeshte dhe e shpejte,per 15 min e keni gati

Përbërësit

300 gr biskota
3 puding vanilje
9 luge sheqer
1 l qumësht
200 gr margarinë
1 sheqer vanilije
4 luge ajkë e thartë (shmant,pavllake)
4-5 banane
200 ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira)

Hapat

1
Nga qumeshti ndajme nje gote,kurse pjesen tjeter e veme te vloje me sheqerin dhe sheqer vaniljen.

2
Me qumeshtin e ndare tretim pluhurin e pudingave,dhe kur quemshti vlone shtojme pudingat,dhe perziejme derisa te trashet.

3
Pastaj largojme nga zjarri,shtojme margarine e cootuar dhe perziejme derisa te shkrihet margarina.

4
Pastaj shtojme dhe biskotat e coptuara.

5
Gjysmen e mases e qesim ne kallep te ngusht te mbuluar me plastfolie,dhe me pas qesim bananet e grira ne rrathe te cilat I kemi sterpikur em leng limonio qe most e humbasin ngjyren.

6
Pastaj qesim edhe gjysemn tjeter te mases dhe rrafshojme mire.Persiepr qesim njeshtrese biskota te tera qe do te sherbej si baze pastaj,kur te rrotullojme.

7
Kur embelsira te jete ftohur e nxjerrim nga kallepi dhe dekorojme me ajke te embel te tundur.