/Dhjetë gabimet qesharake në filma që është vështirë të vihen re në shikim të parë

Dhjetë gabimet qesharake në filma që është vështirë të vihen re në shikim të parë

Në varësi të kushteve të motit, orarit të aktorëve dhe financimit, nganjëherë mund të ndodhë që filmimi mund të bëhet nga rendi kronologjik.

Në kushte të tilla, edhe konsulentët më profesionistë të filmit ndonjëherë mund të harrojnë detaje shumë të rëndësishme të cilat bëjnë më pas shikuesin që t’i vërë re.

Bright Side vërejtën këto gabime aksidentale që mund ta bëjnë një film historik, të duket si një film fantazi.

The Green Mile

Vdekja e padrejtë e një prej personazheve më të mëdhenj dhe më të mirë të Hollywoodit në histori, bëri që miliona njerëz të qajnë kur e panë këtë film. Por në të vërtetë, ky ekzekutim nuk mund të kishte ndodhur në jetën reale: filmi është realizuar në vitin 1935, në Luiziana. Por karriget elektrike u përdorën për herë të parë në vitin 1941.

Braveheart
Rrobat e luftëtarit skocez William Wallace nga ‘Braveheart’ kujtojnë kostumin tradicional kombëtar – kilt. Por problemi është se u shfaq në fillim të shekullit të 18-të dhe filmi përshkruan ngjarjet që ndodhën në fund të shekullit të 13-të.

Harry Potter and the Deathly Hallows
Në librat e Joanne Rowling rreth një magjistari të ri, Harry Potter, thuhet shpesh se ai kishte sy të gjelbërt – ashtu si nëna e tij. Në film, roli i djalit luhet nga Daniel Radcliff, i cili ka sy të gjelbërt. Dhe personazhet e filmit thanë se Harry kishte “sytë e nënës” të tij. Por diçka shkoi keq, dhe aktorja që luajti Lily-n kishte sytë ngjyrë kafe, në vend të blusë apo të gjelbërtës.

The Lord of the Rings: The Return of the King
Në pjesën e fundit të trilogjisë, kishte disa surpriza. Frodo, i cili u helmua nga një merimangë e madhe Shelob, u shpëtua nga Sam. Por në atë moment, Baggins ishte i pezulluar dhe ai nuk mund të hapte dhe të mbyllte sytë shpejt. Megjithatë, në xhirim, ishte e mundur. Më shumë se kaq, rrjeti që nuk prekte mjekrën në një pjesë xhirimi, ishte mbi të gjithë mjekrën e tij në skenën tjetër.

Forrest Gump
Miku i Forrest, lejtnant Dan vendosi të investonte para në një “kompani të frutave”. Siç doli, fruti ishte një mollë dhe kompania ishte legjenda ‘Apple’. Pas kësaj, në një nga episodet, Gump mori një letër nga ‘Apple Computer Inc’. Data në letrën e dërguar ishte 23 shtator 1975. Por data e vërtetë e themelimit është 1 prill 1976.

Pirates of the Caribbean: At World’s End

Ky është një rast tjetër kur krijuesit e filmit ishin përpara në kohë. Në pjesën e tretë të këtij tregimi piratësh, kapiten Barbossa dhe Elizabeth Swan, së bashku me ekipin, shkojnë në Singapor për të gjetur kapitenin Sao Feng atje. Filmi është realizuar në fillim të shekullit të 18-të. Problemi është se historia e Singaporit modern filloi vetëm në fillim të vitit 1819.

Troy

Asgjë e pazakontë. Vetëm një avion në kohët e lashta. Regjisorët mendonin se grekët mund të kenë nevojë për mbështetje ajrore, ose ata mendonin se shikuesit do të mashtroheshin nga Brad Pitt dhe nuk do ta vërenin këtë gabim të vogël.

Game of Thrones
Të pamposhturit janë të njohur për shikuesit si luftëtarë besnikë, të cilët janë të gatshëm të sakrifikojnë jetën e tyre për ‘Daenerys’, Mbretëreshën e tyre.

Asnjë prej tyre nuk ka marrëdhënie romantike me gratë. Dhe ka një arsye për këtë. Dashuria e Worm Grey dhe Missandei bën përjashtim. Por, duke gjykuar këtë skenë nga shfaqja, njëri prej tyre është ende i martuar, ose ndoshta, ai vetëm i pëlqen bizhuteritë.

Django Unchained
Në disa episode të filmave, Jamie Foxx, që luajti rolin e Djangos, vesh syze dielli të cilat janë ende moderne dhe në modë sot. Por problemi është se filmi është realizuar në vitin 1858, dhe syzet e para të diellit janë shitur në SHBA në vitin 1929. Epo, ndoshta Django i mori këto nga disa koleksione të kufizuara

Captain America: Civil War
Në këtë film ekziston një skenë ku Spider-Man kap kapitenin mburojë të Amerikës dhe e mbulon atë me rrjetë të gjithën. Në skenën tjetër, Spider-Man mban mburojën në duart e tij, e cila është absolutisht e pastër. Si e arriti ta pastronte kaq shpejt?