Dashamir Shehi: Do rrethojmë institucione të tjera, policia mos të kalojë vijën e kuqe do rre.zikojnë…

  0
  74

  Kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, komentoi protestat e opozitës, ndërsa tha se ky është vetëm fillimi.

  I ftuar në emisionin “Byro Politike”, ai tha se dem.onstratat do të bëhen më të mëdha dhe do të rrethohen institucione të tjera.

  “Ky është një sezon i deklaruar protestash. Nuk ka asnjë gjë të re që të çuditesh. Ky është vetëm fillimi. Do vazhdojë të bëhet gjithnjë, më e rëndë situata. Dem.onstratat do i bëjmë më të mëdha, do rrethojmë institucione të tjera. Nuk ka ç’të çuditesh tani. Ai që çuditet bën pjesë në rolin e budaIIait. Do vazhdojmë të bëjmë këtë punë derisa ai zotëria të jetë atje”, tha Shehi.

  Ai ka komentuar edhe hedhjen e gazlt lotsjellës nga policia drejt protestuesve, duke thënë se “nëse policia kalon vijën e kuqe do fillojnë të rre.zikojnë veten”.

  “Nëse policia do e përdorë shkopin më shumë se duhet do i përgjigjemi policisë si në të gjithë botën. Këta kanë punë të mbajnë rendin. Për policinë jemi dy palët njësoj, si ata brenda parlamentit, si ne jashtë. Nëse policia nuk e kupton dhe shkel vijën e kuqe bën një gabim të madh dhe policët fillojnë rre.zikojnë veten.

  S’është më policia e Enver Hoxhës, është polici demokratike. Opozita shqiptare është shumë e ndërgjegjshme. Kemi bërë dem.onstrata të mëdha dhe s’kemi bërë asgjë. Gjysma e shqiptarëve po ngrihen se i ka ardhur në majë të hundës. Opozita është shumë e ndërgjegjshme. Është e bërë nga njerëz seriozë, të qetë”, u shpreh Shehi.