/Adoleshentja nuk shkon dot në mbrëmjen e maturës sepse e tallnin, më pas 120 meshkuj i shkojnë në shtëpi dhe… (foto)

Adoleshentja nuk shkon dot në mbrëmjen e maturës sepse e tallnin, më pas 120 meshkuj i shkojnë në shtëpi dhe… (foto)

Shumë nxënës presin me padurim për mbrëmjen e maturës, pasi ajo shënon përfundimin e shkollës dhe fillimin e pushimeve verore. Është një moment shumë emocionues që kërkon përgatitje: Duhet të gjeni një shoqërues, një fustan, lule dhe të organizoni të gjitha detajet e tjera.

Shannon Purcifer është një nxënëse angleze, e cila mezi priste të merrte pjesë në këtë festë të madhe. Por, për fat të keq, vajza 16-vjeçare nuk arriti të shkojë pasi ra pre e bullizmit, që shkatërroi ëndrrën e saj.

Për Shannon, festa e fundvitit ishte një fund i mirë për mbylljen e një cikli shkollor; vitin e ardhshëm ajo më në fund do të shkonte në universitet dhe do të fillonte një rrugë të re në jetë.

Vitet e kaluara kishin qenë shumë të vështira për të. Vajza vuan nga sëmundje të ndryshme, duke përfshirë: artrit reumatoid, kolit ulcerativ (inflamacion kronik intestinal), etj.

Shannon zgjodhi edhe veshjen, por kur erdhi dita e madhe, ajo preferoi të qëndronte në shtëpi.

Shokët e klasës e tallën kaq shumë për shkak të sëmundjeve të saj, aq sa ajo vendosi se nuk donte të shkonte më në festë.

Ky vendim bëri që Claire Carstens, nëna e Shannon, të shkruante zhgënjimin e saj në Facebook:

“Nëse Shannon do të kishte shkuar sonte, do të vishte këtë fustan të bukur. Falë keqtrajtimeve të ulëta, Shannon vendosi të mos vinte për të mos u përzier me atë llum që e bënte atë të ndihej kaq e trishtuar. Për një vajzë që i është dashur të përballet me shumë vështirësi në jetë … kolit ulcerative dhe artrit reumatoid, ajo është një grua e re me një mendje shumë të forte, madje sot edhe më e fortë. Unë të dua bijë!”

Nëna e Shannonit u lexua nga shumë njerëz dhe së shpejti filluan të mbështesin vajzën miqtë, të njohurit dhe madje edhe të huajt. Ideja ishte të organizohej një festë speciale për Shannon, ku miqtë dhe të njohurit të mund të festonin me të.

“Kjo është për t’i demonstruar të gjithë këtyre njerëzve të keqinj që nuk mund të fitojnë dhe gjithashtu për t’i provuar të gjitha viktimave të ngacmimi se ka një dritë në fund të tunelit”, thotë nëna e Shannon.

Festa private e fundvitit e Shannon u zhvillua në Kolegjin Shën Vincent dhe ishte një sukses i madh. Në fillim, 120 motoçiklistë nga një klub në zonë, Gosport Scooter Club, u paraqitën në shtëpinë e Shannon. Ata donin t’i tregonin të gjithë mbështetjen e tyre duke e shoqëruar atë në festë.

Më pas, më shumë se 100 vetë morën pjesë në festë, duke përfshirë miqtë dhe të huajt. Së bashku, ata organizuan një festë elegante dhe shumë muzikë. Ishte një mbrëmje e paharruar.

Ngacmimi mund të na prekë të gjithëve, për fat të keq, Shannon nuk është e vetmja që e ka përjetuar atë në lëkurën e saj. Por kjo histori na tregon se e mira gjithmonë mbizotëron dhe se edhe ngacmuesit e tallësit mund të humbasin.

Çfarë mendoni për gjestin e këtyre njerëzve ndaj Shannonit? Lëri një koment dhe mos harroni të ndani me miqtë tuaj, sepse gjithnjë e më shumë njerëz mund të jenë të vetëdijshëm se mund të luftohet plaga e ngacmimeve dhe talljeve.